Sazinies ar mums! - info@navitas.lv

«Enefit»: Šogad vidējā elektroenerģijas cena Latvijā kritusies par 13%; nākamgad varētu kāpt

Dec 29

«Enefit»: Šogad vidējā elektroenerģijas cena Latvijā kritusies par 13%; nākamgad varētu kāpt

Šis gads Baltijas elektroenerģijas tirgū iezīmējis būtisku infrastruktūras attīstību, tādējādi vidējā elektroenerģijas cena Latvijā ir kritusies par 13,1%, bet Igaunijā vērojams cenas pieaugums, aģentūrai LETA pavēstīja Igaunijas energokompānijas «Eesti Energia» meitasuzņēmums Latvijā SIA «Enefit».

«Šā gada pēdējie mēneši ir mazinājuši sākotnējās prognozes par cenu pieaugumu 2017. gada elektroenerģijas līgumiem, tomēr ziema bez sniega un naftas cenas pieaugums rada risku elektroenerģijas cenu kāpumam nākamgad. Visbūtiskākās cenu izmaiņas Baltijas reģionā šogad radīja jaunais «NordBalt» kabelis, kas ievērojami palielināja lētākās Ziemeļu valstu elektroenerģijas pieejamību Latvijai un Lietuvai. Aktīvi darbojoties vien pusgadu, tas abās valstīs izraisīja ievērojamu elektroenerģijas cenu kritumu. Tādējādi Latvijā 2016.gada vidējā elektroenerģijas cena pašlaik ir 36,34 eiro par megavatstundu, kas ir 13,2% kritums pret 2015.gadu,» informēja «Enefit».

Savukārt Igaunija 2016.gadā pieredzēja elektroenerģijas sadārdzināšanos, kad decembra vidū gada vidējā cena bija par 6,3% augstāka nekā pērn. Tas galvenokārt skaidrojams ar zemajām hidroenerģijas rezervēm Ziemeļu valstīs: «Ziema šā gada sākumā atnesa ievērojami mazāk nokrišņu un sniega segas izveidotā potenciālās hidroenerģijas rezerve Ziemeļu valstu kalnos dažviet bija pat trīsreiz mazāka nekā 2015.gadā. Vasarā tas nozīmēja zemāku ūdens pieplūdumu hidrostacijās un augstāku elektroenerģijas cenu. Uz Latvijas un Lietuvas tirgu tas kopumā neatstāja negatīvu iespaidu, jo jebkurā gadījumā Ziemeļu valstu saražotā enerģija bija būtiski lētāka nekā Baltijas reģiona vietējās alternatīvas,» klāstīja «Enefit» valdes priekšsēdētājs Jānis Bethers.

Pēc viņa teiktā, tā kā Latvija un Lietuva importē elektroenerģiju, arī turpmāk liela nozīme būs starpsavienojumiem un pārvades jaudām starp kaimiņvalstīm, lai nodrošinātu stabilu un zemu elektroenerģijas cenu.

“Ja salīdzina pērn un šogad veiktās tirgus prognozes nākamajam gadam, tad redzams, ka 2017.gada nākotnes darījumu cenas ir pieaugušas par aptuveni ceturtdaļu. Pēdējā mēneša laikā nākotnes darījumu cenas gan ir sākušas ievērojami samazināties, un iespējams, nākotnes cenas varētu nemaz nesasniegt sākotnēji prognozēto augsto līmeni. Tomēr pieaugošās naftas cenas un zemā hidrorezervju līmeņa dēļ pastāv risks, ka nākamajā gadā elektroenerģijas cenas varētu atkal kāpt,» atzina Bethers.

Viņš atgādināja, ka novembra beigās Naftas eksportētājvalstu organizācija OPEC vienojās par naftas ražošanas apmēra ierobežošanu, kas var izraisīt naftas un arī gāzes cenas kāpumu. Latvijā liela daļa elektroenerģijas tiek saražota gāzes spēkstacijās un gāzes sadārdzināšanās tieši ietekmētu elektrības cenu līmeni biržas «Nord Pool» Latvijas un Lietuvas tirdzniecības apgabalā.

«Enefit» ir elektroenerģijas pārdevējs Latvijas atvērtajā elektroenerģijas tirgū. Uzņēmums pieder Igaunijas «Eesti Energia».